Wybór między zakupem istniejącej restauracji a rozpoczęciem własnej

Wybór między zakupem istniejącej restauracji a rozpoczęciem własnej

zalety i wady niezależnego właściciela i franchisingu restauracji

Dodane przez Michael Elkins January 16, 2018

Istnieją duże zalety i wady, które należy rozważyć, próbując zdecydować, czy kupić istniejącą restaurację, umówić się na franczyzę, czy rozpocząć działalność od zera. Idealnie, większość początkujących przedsiębiorców chce robić własne rzeczy, ale istnieją wyraźne wady, które obejmują przyciąganie bazy klientów, zatrudnianie pracowników, tworzenie systemów szkoleniowych , generowanie przepływów pieniężnych i marketing firmy.

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę swoje cele, doświadczenie biznesowe, wiedzę o jedzeniu i umiejętności kulinarne. Franczyzy często zapewniają szkolenia i sprzęt ułatwiający prowadzenie działalności, ale nic nie zmniejsza ilości pracy, której wymaga własność restauracji. Według Webrestraurantstore.com czynniki ryzyka różnią się w zależności od tego, czy kupujesz franczyzę, czy też stajesz się niezależnym właścicielem. Niezależni restauratorzy mają dużo kreatywnej kontroli, ale wysoki poziom odpowiedzialności. Właściciele franszyzy potrzebują silnych środków finansowych, a oni przejmują kontrolę nad franczyzodawcą, ponieważ ma on udokumentowane osiągnięcia.

Kupowanie istniejącej restauracji

Zakup istniejącej restauracji może zapewnić, że masz ugruntowaną bazę klientów i natychmiastowe rozpoznawanie nazw. Jednak wiele istniejących restauracji nie ma dobrej reputacji. Zmiana tej percepcji może być trudna lub niemożliwa. Niektórzy mają urażonych pracowników, którzy mogą być zaniepokojeni zmianą. Obecne godziny otwarcia i szczegóły kulinarne mogą nie odpowiadać twoim planom. Zmiana godziny i menu jest dość łatwa, ale może to kosztować klientów i pracowników.

Starannie wybieraj swoją restaurację

Ważne jest, aby zastanowić się, dlaczego restaurator sprzedaje firmę. Istnieją przede wszystkim dwa powody: osobiste i biznesowe. Osobiste przyczyny obejmują zdrowie właściciela, decyzję o przejściu na emeryturę lub inne osobiste problemy, takie jak chęć pracy w mniejszej ilości godzin przy mniejszej odpowiedzialności. Przyczynami biznesowymi są brak wystarczającej ilości pieniędzy, zmieniająca się dzielnica demograficzna, która niszczy bazę klientów i wymaga natychmiastowej gotówki.

Ostatni powód może być niepokojący, ale niekoniecznie łamiący umowę. Dwa pierwsze powody, dla których warto sprzedać restaurację, to znaki ostrzegawcze. Zapytaj każdego potencjalnego klienta, czy możesz przejrzeć książki, aby określić sprzedaż brutto, średnie wartości użytkowe, płace i zyski. Ważne jest śledzenie, czy sprzedaż i zyski utrzymują się na stabilnym, rosnącym lub malejącym poziomie. Jeśli właściciel odmówi otwarcia książek lub bliskich, że rzeczywisty dochód restauracji jest wyższy niż w książkach, nie należy rozważać zakupu tej operacji. Inne ważne kwestie do zrozumienia to:

 • Lokalizacja, historia sprzedaży i potencjał wzrostu
 • Szczegółowa analiza planu biznesowego i zasobów finansowych w celu ustalenia, czy będą one działać z przewidywanymi zyskami
 • Zastrzeżenie, czy kredyt hipoteczny jest dodatkowym wydatkiem, który nie jest uwzględniony w finansach restauracji
 • Dowiedz się, jak stabilna jest okolica i czy istnieją poważne plany budowy
 • Spotkanie z właścicielem budynku, jeśli dotyczy, i ustalenie, czy jest on skłonny do długoterminowej dzierżawy

Będziesz stracić niektórych klientów i pracowników

Nawet w najlepszych momentach pracownicy restauracji rzadko wykazują długoterminową lojalność, a zmiana zarządzania zawsze prowadzi do pewnych dezercji. Niektórzy klienci nawiązali osobiste relacje z właścicielem i mogą nie zdecydować się na kontynuowanie swojego patronatu, chyba że uda się nawiązać połączenie. Będziesz potrzebował planu marketingowego i zatrudnienia, aby nadrobić nieuniknione straty i plan ekspansji.

Możesz chcieć dokonać ważnych zmian - takich jak tworzenie nowego menu i zmiana cen za pomocą technik inżynierii menu - przed przejęciem istniejącej restauracji. W idealnym świecie sprzedawca może zgodzić się na krótką współpracę z Tobą, aby lepiej poznać firmę i spotkać stałych klientów. Jednak wielu sprzedawców woli utrzymywać sprzedaż w tajemnicy tak długo, jak to możliwe. Ty lub właściciel może nie czuć się komfortowo ze sobą współpracować, więc nie możesz liczyć na pomoc, chyba że określisz to w umowie.

Wybór operacji franczyzy

Wielu aspirujących restauratorów jest zainteresowanych ideą posiadania udanej franczyzy. Rozpoznawanie nazw, niezawodne jedzenie i usługi, ugruntowany łańcuch dostaw i zorganizowany program marketingowy gwarantują, że osiągniesz prawdziwy sukces. Jeśli odniesiesz sukces, znacznie łatwiej będzie rozszerzyć działalność. Wielu właścicieli franszyzy posiada więcej niż jedną franczyzę . Franczyzodawcy szukają obecnie bogatych inwestorów, których stać na rozwój wielu jednostek, a jeśli jesteś zatwierdzony do kupowania franczyzy, większość franczyzodawców poprze twoje wysiłki na rzecz rozwoju.

posiłek franczyzy w pobliżu smartfona

Plusy i minusy franchisingu restauracji

Zalety wyboru franczyzy obejmują natychmiastowe rozpoznawanie nazw i sprawdzoną sprzedaż. Tradycyjni pożyczkodawcy z tych samych powodów wyglądają bardziej korzystnie na finansowanie franczyzy. Możesz zweryfikować dane finansowe innych pobliskich franczyz, a wielu z tych właścicieli chętnie udostępni informacje o tym, czego się spodziewać.

Jednak nie ma żadnych absolutnych gwarancji. Niektóre franszyzy nasycają rynek, dzięki czemu konkurujesz z kolejną franczyzą w ciągu zaledwie kilku bloków w obszarach miejskich. Początkowe inwestycje są często bardzo wysokie, ponieważ wszystkie urządzenia są ustandaryzowane. Większość franczyzodawców zapewnia intensywne szkolenia i wsparcie, ale problemy te mogą sprawić, że zakup franczyzy będzie mniej atrakcyjny:

 • Radzenie sobie z lokalnymi przepisami dotyczącymi zagospodarowania przestrzennego
 • Zatrudnianie pracowników na niskopłatnych stanowiskach zwykle stwarza wyzwanie, aby utrzymać obsadzoną restaurację
 • Menu i operacje, które są konkurencyjne przy minimalnych marżach zysku i zależności od wysokiego wolumenu sprzedaży brutto
 • Godziny pracy właściciela / menedżera, które należą do najwyższych w branży spożywczej
 • Brak niezależności w wyborze dostawców i pozycji menu
 • Brak możliwości wyboru systemu POS

Zwykle musisz korzystać z systemu POS, który wymaga dużej ilości sprzętu, takiego jak terminale, ekrany i drukarki. Większość franczyzy oferuje usługę "drive-through-window", więc będziesz musiał zaoszczędzić na astronomicznych kosztach sprzętu.

Zanim kupisz franczyzę, ważne jest, aby studiować finanse, określić swoje terytorium i dowiedzieć się o wszelkich przyszłych planach dodania franczyzy w Twojej okolicy. Operacje te mogą znacznie zmniejszyć bazę klientów. Zazwyczaj umowy franchisingowe gwarantują Państwu wyłączność na terytorium przez określoną liczbę lat.

Rozpoczęcie własnej restauracji

Jeśli próbujesz sfinansować restaurację, możesz nie wygenerować wystarczającej ilości gotówki, aby przetrwać kilka pierwszych miesięcy po otwarciu, ponieważ nie masz stałych klientów. Potrzeba czasu, aby zbudować tożsamość i markę swojej restauracji z docelowymi perspektywami. Trudniej jest uzyskać finansowanie na niesprawdzoną koncepcję i niedoświadczony zespół zarządzający.

Najlepszym rozwiązaniem do założenia własnej restauracji jest zbadanie lokalizacji i okolicy, oszacowanie kosztów projektowania i wyposażenia restauracji oraz opracowanie solidnego biznesplanu. W rzeczywistości potrzebujesz biznesplanu, bez względu na to, którą opcję restauracji wybierzesz. Na szczęście możesz porównać sklep z własną restauracją i wybrać najbardziej przystępnych dostawców, zawrzeć umowę z lokalnymi gospodarstwami rolnymi w ramach usługi "od gospodarstwa do stołu" i wybrać system POS, który działa zgodnie z budżetem i stylem restauracji.

Sprawdź na tym blogu inne kwestie związane z rozpoczęciem tworzenia unikalnej restauracji. Artykuły te mogą również dostarczyć cennych informacji na temat prowadzenia franczyzy lub przejęcia istniejącej restauracji.

Sam marketing nie rozwiąże problemów związanych z restauracją, takich jak dzielnica, która zmienia swój charakter lub strona budowlana, która ma słaby dostęp do docelowych klientów. Marketing może generować dodatkowe zyski, promować nowe źródła przychodów i sprawić, że Twoja racząca firma stanie się skoczkiem startowym. Naprawienie starego miejsca może tchnąć nowe życie w obszar, jeśli przetrwasz czas potrzebny na osiągnięcie ustalonego miejsca. Jest wiele rzeczy do rozważenia przy podejmowaniu decyzji między kupowaniem franczyzy lub ustaloną restauracją lub wykorzystaniem własnych pomysłów do stworzenia wyjątkowej restauracji.

Pobierz Waiterio For Your Restaurant
Pobieranie