Dokonalý průvodce náborem a správou číšníků

Dokonalý průvodce náborem a správou číšníků

Jak najmout číšníka? Jak spravovat své číšníky?

Zveřejněno Katarina Nikolic dne 7. května 2021

Potřebujete najmout číšníky do vaší restaurace?

Chcete znát tajemství, jak udržet své číšníky (servery) spokojené?

Primárním cílem restaurace je uspokojit vaše zákazníky poskytováním služeb nejvyšší kvality, aby se do vaší restaurace stále vraceli.

Abyste toho dosáhli, potřebujete spolehlivé zaměstnance. Od manažerů restaurací po kuchaře a servery by měl být každý ve své práci dobrý. Číšníci jsou tváří vašeho podnikání; jsou první, kdo přijme veškerou kritiku nebo komplimenty.

Proto je důležité vybrat ty nejlepší číšníky pro vaši restauraci. Nejlepší by bylo, kdybyste také udrželi spokojené své číšníky, nebo by dali výpověď v práci.

Jak najmout číšníky do vaší restaurace? [7 užitečných tipů]

Upravení číšníci v restauraci

Proces výběru číšníka a zaměstnání jsou často nejlepší, pokud jsou brány v úvahu doporučení partnerů, kolegů nebo jiné restaurace.

V restauračním průmyslu se vždy hledá zkušený číšník. Někdy se mezi restaurace přenese několik dobrých číšníků nabídkou vyšších plateb a lepších pracovních podmínek.

Před hledáním nových lidí a zveřejněním pracovní pozice online byste tedy měli nejprve zvážit doporučení.

V případě, že taková možnost neexistuje, pokračuje vyčerpávající proces výběru. Bez ohledu na vzdělání, věk nebo zkušenosti bude kvalita zaměstnance evidentní po nástupu do zaměstnání. Proto je dobré mít zkušební dobu alespoň jeden měsíc, abyste se ujistili, že kandidát je pro vaši restauraci to pravé.

1. Co byste měli hledat při najímání číšníka?

Pokud jde o zkušenost: je dobré, aby ji měl uchazeč, ale v prostředí restaurace je někdy jen přístup, povaha, ochota pracovat a učit se nové věci a mít skvělé spojení s lidmi, to je restaurace a její hosté potřeba.

Správný kandidát musí být silný jako jednotlivec a musí pracovat v týmu. Pohostinství je vášeň a lidé ho musí pochopit a vzdělávat se, než začnou.

Práce číšníka vypadá snadno a většina lidí si myslí, že tuto práci zvládne každý.

Je pravda, ale být profesionálním číšníkem a mít ty nejlepší služby vyžaduje hodně praxe, času a odhodlání.

2. Mějte pro své nově přijaté číšníky zkušební dobu

Během zkušební doby mohou manažeři restaurací vidět všechny aspekty kandidáta. Například:

 • Vztah s hosty
 • Kvalita poskytování služeb
 • Vztahy s kolegy
 • Pracovat pod tlakem
 • Produktivita
 • přístup
 • Vůdčí schopnosti

Zkušební doba poskytne člověku dobrý vhled a pomůže manažerům a majitelům restaurací rozhodnout, zda by měli kandidátovi nabídnout dlouhodobou smlouvu nebo hledat jinou osobu.

3. Zkontrolujte reference od předchozích zaměstnavatelů

Pokud jde o doporučení, důležitou roli hrají reference. Pokud se hledají zkušení kandidáti, mělo by se zvážit kontaktování předchozích zaměstnavatelů a získání informací o kandidátovi.

Je to skvělý způsob, jak zajistit, aby kandidát byl schopný.

4. Rozumějte svým požadavkům

Ilustrace kontrolního seznamu

Zaměstnavatelé by při zveřejňování zaměstnání online měli poskytnout co nejvíce podrobností týkajících se jejich nabídky a požadavků. Důvodem je, že zúží kandidáty a očekává, že se do výběrového řízení budou hlásit pouze „ti správní“. To ušetří spoustu času na pohovory, protože uchazeči budou od začátku vědět, zda je nabídka pro ně vhodná, nebo zda jsou schopni splnit standardy restaurace.

Noví zaměstnanci mohou dělat chyby, když se seznamují se standardy a požadavky restaurace. Přesto je důležité je vyhodnotit, poskytnout jim zpětnou vazbu, věnovat pozornost úrovni zapojení a neustále je trénovat.

Chyby jsou přijatelné, ale obětavost a angažovanost ukazují, že kandidát je připraven převzít odpovědnost. Každý nový zaměstnanec by měl být představen a uvítán celým týmem a měl by být podporován během procesu hodnocení.

5. Při náboru hledejte tyto vlastnosti

Celkové vlastnosti, které by číšníci měli mít, jsou:

 1. Vzhled
 2. Dochvilnost
 3. Věnování pozornosti detailům
 4. Mravy
 5. přístup
 6. Přívětivost
 7. Dodržování
 8. Laskavost
 9. Produktivita (rychlé rozhodování)
 10. Trpělivost
 11. Dobrá paměť a soustředění
 12. Dobrá týmová práce

Můžete uchazeče vyzkoušet s některými situacemi, které se mohou v restauraci stát, abyste zjistili, jak by to zvládli - to je skvělý způsob, jak zjistit, jak rychle přemýšlejí a jaké jsou jejich vůdčí schopnosti.

Odvětví pohostinství je však stále několik odvětví, která potřebují osobní kontakt a zapojené lidi. To nelze provést online nebo z domova jako u jiných zaměstnání, takže praktická část (zkušební doba) je klíčem ve výběrovém řízení.

Pohovor vám může poskytnout základní představu o kandidátovi, ale na pracovním výkonu opravdu záleží.

6. První dojem je důležitý

Při pohovorech věnujte pozornost prvnímu dojmu, který budete mít od prvního okamžiku, kdy kandidát vejde. To je dojem, který zákazníci budou mít, když se číšník přiblíží ke svému stolu.

Nechte kandidáty, aby se představili a věnovali pozornost svému postoji a řeči těla.

Podívejte se, jestli vám uchazeč dává oční kontakt, protože to ukazuje hostiteli vstřícnost a uznání. Práce v restauraci vyžaduje někoho, kdo snadno komunikuje a má přátelský přístup.

7. Otázky, které byste si měli položit během pohovoru

Formální pohovor

Práce v restauraci může být někdy uvolněná a pohodová, ale někdy může číšníkovi způsobit potíže a tlak. Proto byste podle toho měli upravit rozhovor.

Nejprve položte jednoduché otázky, které uchazeče uvolní; některé osobní věci, jako je jejich oblíbený film nebo kam rádi cestují. Dejte jim prostor, aby se představili v nejlepším možném světle a viděli, jak jednají, když mluví o věcech, které se jim líbí.

Na druhou stranu na ně vyvíjejte určitý tlak tím, že zadáte otázky, které v tuto chvíli nemusí být tématem, o kterém diskutujete. Podívejte se, jak reagují při změně nálady a jak jsou šikovní.

Pokládejte jim hypotetické otázky a nechte je, aby si představili situace, které by při práci v restauraci mohly nastat, a jak by je vyřešili.

Jak správně spravovat číšníky? [Nechte své číšníky šťastné a spokojené]

Po výběru kandidátů a vytvoření týmu jde o to, vybudovat nejlepší tým, jaký můžete mít, a udržet je spokojené. Nechcete, aby dali výpověď, protože to bude pro vaši restauraci ztráta. Zde je několik tipů, které byste měli mít na paměti:

1. Školení

Klíčovým prvkem úspěšného týmu a čekajících zaměstnanců je školení. Manažeři musí vyvinout maximální úsilí, aby vyškolili své zaměstnance podle jejich standardů. Potřebují věnovat svůj čas svým zaměstnancům a vzdělávat je.

Vedoucí tým je také zodpovědný za zajištění pohodlného pracovního prostředí pro všechny zaměstnance tím, že jim poskytne pouze konstruktivní kritiku. Ale také jim musí dát komplimenty a povzbudit je za vynikající práci.

Školení by mělo zahrnovat:

 • Celkový vzhled zaměstnanců
 • Dobré chování a zdvořilost
 • Znalosti o nabídce a přísadách každé položky v nabídce.
 • Ochutnávka vína a znalosti o baru, aby mohli servery doporučit ke každému jídlu vhodné nápoje.

Při práci s jídlem a servírováním je nezbytná hygiena, proto by mělo proběhnout školení o jeho udržování v restauraci a na pracovištích a o tom, jak zacházet s jídlem z kuchyně hostovi.

Servery by měly být školeny podle typu restaurace a stylu servírování-ať už se jedná o restauraci s dobrým jídlem nebo o rychlé občerstvení. To zahrnuje způsob podávání a prostírání.

2. Budování komunity

3 zaměstnanci restaurace

Ve vaší restauraci je důležité vybudovat komunitu. Lidé mají rádi pocit sounáležitosti. Zaměstnavatelé nebo manažeři by se svými zaměstnanci měli zacházet co nejlépe. Měli by je povzbudit, aby mluvili, když se cítí zahlceni, a sdíleli své nejlepší zkušenosti.

Zaměstnanci restaurace tráví mnoho hodin svého života prací, takže pracovní prostředí by mělo mít pocit „druhé rodiny“.

Při práci s lidmi je v restauracích běžně přítlak, takže další tlak způsobený zaměstnanci nebo manažery restaurací nepřinese dobré výsledky.

Číšníci by měli mít pocit, že se o ně zaměstnavatel stará. Můžete to udělat:

 • Organizování týmových budov
 • Kolektivní setkání (akce věnované zaměstnancům)
 • Bonusy
 • Neustálé povzbuzování zaměstnanců
 • Systém „Zaměstnanec měsíce“
 • Kurzy (vzdělávání)

Pokud je více času, je dobrou volbou další vzdělávání zaměstnanců restaurace. Například lekce degustace odborníka, jazykové kurzy, inovace v gastronomii atd.

Co dělat, když vaši číšníci dělají chyby?

Pokud zaměstnanci dělají chyby, měli by být lépe proškoleni. Trpělivost hraje klíčovou roli při práci v kolektivu, kde je přítomna týmová práce. Špatné pracovní prostředí a nespokojení pracovníci jsou obvykle důsledkem mizerného řízení restaurací.

Ale pokud je se zaměstnanci zacházeno dobře, na oplátku máte lidi, kteří jsou spolehliví a budou respektovat péči a čas, který jim věnují. V týmu, kde jsou vztahy založené na respektu, většinou všechno funguje.

3. Pracovní podmínky

Dobré pracovní podmínky a zdravé pracovní prostředí vytváří:

 • Uspokojení platů
 • Emocionální podpora
 • Pevné směny
 • Příplatky za prodloužení pracovní doby
 • Dobrá správa pracovní doby poskytnutím meziprostoru pro odpočinek.

Přepracovaní číšníci nebudou mít dobrý výkon. Dobrá kvalita jídla je také důležitá. V restauracích jsou zaměstnanci obvykle krmeni zbytky jídla kvůli vysokému procentu plýtvání potravinami. Může to mít vliv na rozpočet, ale po dohodě s kuchaři můžete zaměstnancům připravit zdravá jídla.

Dalším způsobem, jak povzbudit číšníky nebo servery k důsledné „bitvě“ o nejlepší výkon, je mít systém hodnocení.

Toho je obvykle dosaženo výběrem „zaměstnance měsíce“.

Ocenění může být prostřednictvím prázdnin nebo peněžního bonusu. Restauraci to nebude stát mnoho, ale projeví to ocenění zaměstnanců a povzbudí je, aby v budoucnu poskytovali ještě vynikající služby.

Mít hierarchii mezi obsluhujícím personálem v restauraci může být dobré, takže každý číšník může po měsících nebo letech strávených v restauraci očekávat nějaké povýšení na vyšší úrovně.

4. Spropitné

Tipy pro číšníky

Práce jako číšník může být náročná a stresující, protože byste se měli velmi soustředit na poskytování služeb nejvyšší kvality. Někdy je to také fyzická práce (přenášení a přemisťování věcí). Může to však být potěšující práce: protože číšníci mohou mít někdy více tipů, než je skutečný plat.

Čím lepší výkon číšníci nabízejí, tím více tipů dostanou.

Pro metody spropitného je nejlepší, aby se do toho nezapojili restauratéři nebo manažeři. Měli by se zapojit pouze v případě, že mezi zaměstnanci existují nějaké spory. Je na kolektivní smlouvě, zda se chtějí podělit o tipy nebo ne.

Všechny možnosti spropitného „zásady“ mají svá pro a proti. Sdílení tipů na restaurace mezi zaměstnanci je dobrý nápad, protože v takovém případě dostane tipy každý - hostitel, kuchaři, supervizor, lidé, kteří nejsou v přímém kontaktu s penězi, nejen číšníci.

Existuje však problém, že jen málo číšníků může vynaložit veškeré úsilí, aby poskytlo služby nejvyšší kvality. Naproti tomu ostatní kolegové poskytují průměrné služby a nakonec stejně skončí s penězi, které vydělají vysoce kvalitní číšníci.

Vzhledem k dlouholetým zkušenostem a různým scénářům je nejlepší možnou možností spropitného poskytnout zaměstnancům možnost sdílet tipy. Ale mohou si nechat tipy pro sebe, pokud host výslovně dává tipy konkrétnímu číšníkovi kvůli jejich vynikající službě.

5. Bonusy

Skvělý způsob, jak zajistit spokojenost zaměstnanců, jsou bonusy . Zatím chápeme, že číšníci dostávají dobré peníze prostřednictvím platů a spropitného.

Máte vynikající číšníky; musíte se pokusit udržet je ve své restauraci. Věnovali jste čas vzdělávání těchto lidí a každý ztracený číšník je pro restauraci značnou ztrátou. Proto jsou bonusy zásadní.

Podle svých průměrných tržeb během konkrétní sezóny by měli mít manažeři restaurací nějaké měsíční cíle pro prodej uvnitř restaurace.

Pokud jsou tyto cíle splněny a existuje další zisk výše, měl by být rozdělen mezi zaměstnance v týmu. Nebo můžete poskytnout bonusy hodnocením výkonu jednotlivého číšníka. Například „zaměstnanec měsíce“ dostane bonus.

Rozvíjejte své potravinářské podnikání s Waiterio POS

Připojte se k 40 000 restauracím pomocí systému Waiterio Point of Sale

The online ordering has been the perfect tool, especially with the ongoing COVID-19 pandemic as customers choose to limit face to face interaction. We have grown food delivery by over 112% which is solely due to the use of the free online ordering website.

- Matthew Johnson (Owner of MrBreakFastJa, Jamaica)

Stažení zdarma

Poslední články