Jak navrhnout půdorys restaurace [příklady a tipy]

Jak navrhnout půdorys restaurace [příklady a tipy]

Vytvořte organizovaný půdorys vaší restaurace

Zveřejněno Katarina Nikolic dne 24. května 2021

Chcete vytvořit vynikající půdorys vaší restaurace?

Mnoho zásadních faktorů činí restauraci úspěšnou. Dobře navržený půdorys je rozhodně na tomto seznamu.

Tento článek bude stručně mluvit o tom, co je to půdorys a proč ho musíte mít. Poté vás pomocí spousty praktických příkladů naučíme, jak navrhnout půdorys restaurace.

Co je půdorys restaurace?

Obecný půdorys restaurace

Půdorys restaurace je mapa místností ve vašem prostoru doprovázená nábytkem a dalšími prvky. To zahrnuje čekárnu, jídelnu, kuchyň, sklad, toaletu, bar, POS terminály, prostor pro zaměstnance atd. Půdorys restaurace vám pomůže uspořádat všechny prvky ve správném pořadí a maximalizovat svůj prostor.

Je nezbytné vytvořit cesty pro plynulé pohyby vašich zaměstnanců a hostů. Uspořádejte stůl tak, aby se hosté cítili pohodlně a měli pocit soukromí.

Proč je důležité mít půdorys?

Půdorys restaurace vám dává představu o celém vašem prostoru. Může vám poskytnout představu o tom, jak co nejlépe využít svůj prostor, a také vytvořit cesty pro snadný pohyb zákazníků a zaměstnanců. Vždy je můžete změnit, pokud existuje prostor pro zlepšení.

Večeři mají rádi soukromí při stolování a méně stolů kolem. Zatímco restauratéři mají rádi větší zisk a více stolů v jídelně. Tento problém můžete vyřešit nabídkou různých typů míst k sezení.

Uspořádání restaurací a bezpečnostní zásady pro sociální distancování (po Covid)

Ukázka kontrolního seznamu

Protože Covid-19 významně ovlivnil restaurace, restaurátoři musí přijmout některá opatření, aby pomohli tomuto odvětví přežít. Zde jsou některé zásadní kroky:

 • Restaurace musí udržovat vzdálenost mezi stoly (obvykle asi 6 stop)
 • Nejlepší by bylo, kdybyste nabídli možnosti s sebou
 • Umožněte hostům objednat si jídlo předem, aby se vyhnuli čekání
 • Pokud je to možné, vytvořte mezi tabulkami bariéry, když jsou tabulky příliš blízko
 • Omezte počet lidí na stůl
 • Nabídka venkovního posezení
 • Používejte raději kreditní karty než hotovost
 • Poskytněte digitální nabídku - naskenujte QR kód, abyste se vyhnuli nabídkám, kterých se během svého života dotknete stokrát.
  (Tip: Díky dobrému systému POS, jako je Waiterio , mohou vaši zaměstnanci přijímat objednávky jídla přímo z tabletu nebo smartphonu. Pro vaši restauraci to bude mnohem bezpečnější volba.)

3 Nejlepší software pro vytvoření půdorysu restaurace

V dnešní době, kdy se technologie vyvinula tak, aby bylo vše možné ve vašem telefonu nebo počítači, nepotřebujete k kreslení půdorysu restaurace nákladné architekty a plánovače.

Můžete použít nějaký software, být kreativní a provádět změny v půdorysu vaší restaurace, kolik chcete. Zde jsou některé z nejlepších programů, které můžete použít:

1. CAD PRO

Používá se po celém světě s více než 2,5 miliony uživatelů, ale vyžaduje určité dovednosti a základní znalosti. Nabízí ukázkové plány a mnoho cenných bezplatných funkcí, ale celé předplatné balíčku je 99,95 $.

2. RoomSketcher

Je uživatelsky přívětivější a ke spuštění tohoto programu nepotřebujete žádné předchozí znalosti. Má základnu s mnoha rozvrženími, příklady, 2D, 3D a 360stupňovými pohledy atd. Nabízí bezplatný plán s některými základními nástroji a předplacené plány za 49 nebo 99 dolarů.

3. Smartdraw

Má spoustu šablon, které můžete použít k nakreslení půdorysu vaší restaurace. Je kompatibilní s Windows i Mac. SmartDraw nabízí bezplatnou zkušební verzi a poté stojí 9,99 $ měsíčně.

Půdorysy restaurace s příklady

V závislosti na velikosti vaší restaurace se počet místností a prvků uvnitř může lišit. Zde jsou některé z našich návrhů a příkladů, jak ze svého prostoru vytěžit maximum.

1. Jídelní kout

Jídelna je nejdůležitější částí plánu restaurace a měla by zabírat většinu prostoru ve vaší restauraci (60% - 40% celkového prostoru restaurace). Jídelní kout vydělává peníze, a proto musí nabídnout hostům vaší restaurace vynikající zážitek. Ostatních 40% je oblast BOH; místnost pro zaměstnance, sklad a kuchyň.

Jak již bylo zmíněno, vzdálenost mezi stoly je důležitá, protože lidé mají při jídle rádi soukromí. Osvětlení a hudba, barvy stěn a nábytku, pohodlnost židlí - to jsou prvky, které ovlivňují celkový zážitek a atmosféru.

V závislosti na vašem konceptu uspořádáte všechny tyto prvky tak, aby do sebe dobře zapadaly a aby to tak zůstalo; to bude vaše ochranná známka. Můžete dát obraz nebo nápis nebo ozdobit jednu zeď, aby byla jedinečná a působivá. Lidé si tak mohou pořídit fotografie vaší restaurace a sdílet je na sociálních sítích. Díky tomu bude vaše restaurace oblíbená.

Jak velký by měl být jídelní kout?

Tvar a velikost vaší židle a stolů může ovlivnit využití prostoru ve vaší restauraci. Ve své restauraci však můžete kombinovat různé styly sezení, abyste co nejlépe využili prostor, který máte.

Umístěte své stoly tak, aby číšníci mohli snadno projít a přistoupit ke každému stolu, aniž by obtěžovali hosty u stolů kolem. V každé oblasti mějte odkládací stoly, kde si vaši číšníci mohou dočasně uschovat další příbory a talíře. To má zabránit běhání po jídelně, což může hostům při jídle způsobovat nepohodlí.

Je dobré mít izolovanou oblast pro obchodníky, kteří mají rádi soukromí. Pár míst k sezení u baru je nezbytných; někteří lidé rádi sedí jen u baru.

Bar lze však použít také jako čekárnu. V takovém případě mixujte se stoly pro dva, čtyři nebo šest lidí. Můžete také umístit komunitní tabulky, které se stávají velmi populárními. Předpokládejme, že existuje široká škála míst k sezení; poskytne hostům různé možnosti, kde se budou cítit příjemně. Při umísťování stolů také vezměte v úvahu osoby se zdravotním postižením.

Půdorys jídelního koutu restaurace

Kredity obrázku: CAD PRO

2. Kuchyně restaurace

Podívejte se na tok jídla a různé stanice v kuchyni. V kuchyni máte varnou zónu, inventář a úložný prostor. Pracovní nebo přípravná stanice by měla být ve středu, aby se kuchaři a zaměstnanci mohli postavit proti sobě.

Tento druh uspořádání zabrání tomu, aby se zaměstnanci při práci navzájem narazili. Tímto způsobem je tok jídla hladší a efektivnější. To minimalizuje možnost nehod uvnitř kuchyně.

Půdorys kuchyně restaurace

Kredity obrázku: smartdraw

3. Čekárna

Při navrhování půdorysu restaurace nepřehlédněte čekárnu. V čekárně čekají vaši hosté, než mohou být usazeni v restauraci. To je pro zákazníky dost nepříjemné a rozrušující.

To nejmenší, co můžete udělat, je poskytnout jim pohodlné židle a barové stoly místo toho, aby je postavily a zablokovaly cestu ke vchodu do restaurace. Další možností kromě čekárny je nabídnout svým zákazníkům místa v baru, pokud je k dispozici dostatek místa.

4. Venkovní jídelna

Velkou výhodou restaurace je venkovní jídelní kout. Je to skvělé pro dny, kdy je pěkné počasí. Je také vhodný pro řešení problémů a omezení COVID19.

Vaše venkovní jídelna by měla být rozšířením vaší jídelny uvnitř, aby se zvýšila účinnost pohybů číšníků. To také pomáhá číšníkům mít jasný přehled o venkovním prostoru. Ideálním scénářem je mít zahradu orientovanou oblast; to je estetické a dává vašim strávníkům soukromí a pohodlí. Kromě údržby zahrady se toho moc dělat nedá.

Pokud je vaše venkovní jídelna obrácena do ulice s vysokou frekvencí provozu a lidí, je potřeba určitá bariéra, která by izolovala jídelní část od vnějšího spěchu.

Můžete to udělat zakrytím oblasti sklem nebo postavením nějaké platformy s plotem kolem. Jídelní kout můžete také obklopit některými rostlinami a vegetací, aby byly dostatečně vysoké, aby blokovaly ulici a izolovaly vaše hosty od rušné ulice.

Půdorys venkovní jídelní části restaurace

Kredity obrázku: Cad Pro

5. Barový půdorys

Při vytváření půdorysu restaurace pro barovou část se snažte maximalizovat počet míst k sezení v baru. Jak již bylo zmíněno, někteří hosté rádi sedí u baru, ale váš bar může také interpretovat čekárnu, pokud žádnou nemáte.

Masivní bary a pohodlné barové židle vytvářejí vynikající obraz a přispívají k relaxační atmosféře. Bar a posezení by měly být umístěny tak, aby hosté nebyli otočeni ke zbytku jídelního prostoru.

Bar je oblast, která obvykle poskytuje pouze nápoje. Hosty proto často obsluhují právě barmani. Existují případy, kdy bary také podávají jídlo, ale číšníci se ve většině případů soustředí pouze na jídelní kout.

Zdá se, že přímé a hranaté tyče využívají více místa, ale můžete je plně využít. V takovém případě můžete kolem baru umístit více míst k sezení a uvnitř baru mít větší pracovní prostor pro barmany. Zatímco kulaté tyče mohou vypadat efektivněji, zabírají místo a zanechávají mnoho prázdných a nepoužitelných místností.

Půdorys restauračního baru

Obrazové zásluhy: Senaterace

6. Plán toalety

Zajistěte, aby měl váš plán restaurace jasnou polohu a značky, abyste se vyhnuli potulkám hostů. Tímto způsobem nebudou neustále vstupovat do pokojů zaměstnanců nebo se ptát číšníků. Toalety musí být snadno přístupné z jídelny, ale stále dostatečně daleko od jídelny, protože nikdo nechce sedět vedle toalety. Vyhněte se umístění stolů vedle vchodu na toaletu.

Toalety musí být čisté, dobře udržované a rozděleny pro dámy a pánové; to má značný dopad na celkový zážitek hostů z koupelny. Dobrá údržba a slušný prostor ve vaší toaletě jsou podstatnou výhodou.

Nabídka doplňkového zboží jako lesk na boty, podložky, deodoranty, sladkosti nebo něco, co si hosté mohou sami naservírovat; detaily jsou respektovány a ovlivňují celkový zážitek hostů. Mít jednu kabinu pro hosty se zdravotním postižením.

Půdorys veřejné veřejné toalety v restauraci

Obrazové kredity - smartdraw

7. Vstup

Vstup je nezbytný, protože vytváří první dojem. Váš vchod musí přilákat lidi, nejen ty, kteří záměrně přicházejí do vaší restaurace. Přední strana proto musí být autentická a poutavá, aby přilákala lidi, kteří jdou po ulici.

Stejně jako v jídelně, vchod musí dávat pocit čistoty, klidu a teplé atmosféry. Umístěte hostitele, aby každého hosta srdečně přivítal a doprovodil ho k dostupným stolům.

Rozložení závisí na celkovém konceptu vaší restaurace, ale lidem se líbí atraktivní a jednoduché.

Dejte své nabídky před vchod, aby potenciální návštěvníci ukázali, co nabízíte. Tímto způsobem je donutíte na chvíli zastavit se před vaší restaurací, než se rozhodnou vstoupit. Pokud je to možné, umístěte hostitele, který jim pomůže projít menu a představit nabídku restaurace, ale pouze pokud uvidí zájem potenciálního zákazníků vaší restaurace.

Stát vpředu a „řvát“ na hosty, aby přišli do vaší restaurace, může být pěkně otravné a odpudivé. Běžně se vyskytuje ve vysoce turistických oblastech, kde všechny restaurace nabízejí víceméně totéž.

Mají malou recepci, kde můžete pozdravit hosta a vzít mu kabát. Vstup musí být na úrovni ulice nebo jedním nebo dvěma schody nahoru k hlavním dveřím. Vstupy, kde vedou schody pod úrovní ulice do sklepů, nejsou zcela viditelné a přístupné.

8. Nouzové východy

Při plánování nouzových východů ve svém půdorysu restaurace zmapujte všechny východy, které máte. Pak je musíte zviditelnit pro všechny. Během procesu evakuace jsou výstupní značky velkou pomocí k rychlému a efektivnímu vyprázdnění restaurace.

Tyto nouzové východy se obvykle vůbec nepoužívají, takže je zaměstnanci používají k jiným účelům, a tak mohou tyto východy zablokovat. Ujistěte se, že jsou jasné a průchodné. Každá místnost v restauraci by měla mít nouzový východ, aby se při nehodě nikdo nedostal do pasti. Každá místnost by také měla mít hasicí přístroj.

Ať už je východem okno nebo dveře, každý pokoj je potřebuje. Vyškolte své zaměstnance pro případ nouze a zorganizujte požární cvičení, aby se na takové situace mohli připravit.

Půdorys nouzových východů z restaurace

Kredity obrázku: smartdraw

9. Místnost pro zaměstnance/soukromé pokoje

Při vytváření půdorysu restaurace nezapomeňte seskupit všechny soukromé prostory. Místnost pro zaměstnance bude obvykle vedle kuchyně nebo kanceláře. Zajistěte dostatek místa pro své zaměstnance, aby si mohli během přestávek odpočinout.

Půdorysy pro malé restaurace

Musíte být kreativní v nedostatku prostoru a přetáhnout střed pozornosti od svých nedokonalostí ke svým přednostem - kreativitě a tomu, co nabízíte. Restaurace vyžadují spoustu různých místností a prvků. Některé místnosti však můžete zkombinovat a uspořádat, abyste ušetřili místo.

Pokud je prostor malý, ujistěte se, že stropy jsou vysoké, protože díky nim bude místnost vypadat vizuálně větší a pohodlnější.

Zde je několik příkladů kreativních návrhů malých restaurací:

Zde příklad půdorysu malé restaurace:

Půdorys malé restaurace

Obrazový kredit: CAD PRO

6 tipů pro návrh rozvržení půdorysu vaší restaurace

Navrhnout půdorys restaurace není snadné, zvláště pokud začínáte úplně od začátku. Je tolik věcí, které musíte udělat, a budete mít pocit, že nevíte, kde začít. Je to náročný proces, který vyžaduje hodně organizace a času; zde je však několik tipů, které vám během tohoto procesu mohou pomoci.

 1. Pravidlo 60:40 pro prostor : Zaměstnanci front-of-house (FOH) by v ideálním případě měli tvořit 60% prostoru vaší restaurace a zadní část domu by měla být 40%
 2. Vědět o vládních pravidlech : Před vytvořením plánu restaurace si ověřte u místní správy všechny požadavky, protože v některých případech musíte získat povolení a plán předložit.
 3. Vytvářejte dlouhodobé plány : Při navrhování restaurace byste měli zvážit své krátkodobé a dlouhodobé plány. Materiály, které chcete použít, renovace, které můžete mít v budoucnu. Investovali byste do nejlepšího materiálu a vyhnuli byste se budoucím opravám, nebo byste svou restauraci budovali krok za krokem a pracovali a dosahovali zisku?
 4. Pochopte svou restauraci z pohledu zákazníka : Vytvořte pro své hosty skvělý zážitek, ale soustřeďte se na efektivitu a snižte náklady. Během procesu navrhování se vžijte do kůže svého hosta a podívejte se na svůj prostor očima hosta, abyste zjistili, co chybí nebo co lze zlepšit.
 5. Efektivita je zásadní : Efektivní pracovní postup je důležitý, aby váš obsluhující personál měl jasnou cestu z jídelního koutu do kuchyně. Funkčnost by měla být upřednostněna před estetikou.
 6. Přístupnost : Zpřístupněte restauraci každému z vašich hostů. Vedle schodiště přidejte místo pro invalidní vozíky.
Rozvíjejte své potravinářské podnikání s Waiterio POS

Připojte se k 40 000 restauracím pomocí systému Waiterio Point of Sale

The online ordering has been the perfect tool, especially with the ongoing COVID-19 pandemic as customers choose to limit face to face interaction. We have grown food delivery by over 112% which is solely due to the use of the free online ordering website.

- Matthew Johnson (Owner of MrBreakFastJa, Jamaica)

Stažení zdarma

Poslední články