Kompletny przewodnik po rekrutacji i zarządzaniu kelnerami

Kompletny przewodnik po rekrutacji i zarządzaniu kelnerami

Jak zatrudnić kelnera? Jak zarządzać kelnerami?

Dodane przez Katarina Nikolic 7 maja 2021

Chcesz zatrudnić kelnerów do swojej restauracji?

Chcesz poznać sekret zadowolenia kelnerów (serwerów)?

Podstawowym celem restauracji jest zadowolenie klientów poprzez zapewnienie najwyższej jakości usług, tak aby wracali do Twojej restauracji.

Aby to osiągnąć, potrzebujesz rzetelnych pracowników. Od menedżerów restauracji po szefów kuchni i kelnerów - każdy powinien być dobry w swojej pracy. Kelnerzy są twarzą Twojej firmy; jako pierwsi otrzymują całą krytykę lub komplementy.

Dlatego tak ważne jest, aby wybrać najlepszych kelnerów do swojej restauracji. Najlepiej byłoby, gdybyś zadbał również o zadowolenie kelnerów, w przeciwnym razie rzucą pracę.

Jak zatrudnić kelnerów do swojej restauracji? [7 przydatnych wskazówek]

Wypielęgnowani kelnerzy restauracji

Proces selekcji kelnera i zatrudnienie są często najlepsze, jeśli kierują się zaleceniami partnerów, współpracowników lub innej restauracji.

W branży restauracyjnej zawsze trwa wyścig o znalezienie wykwalifikowanych kelnerów. Czasami dobrzy kelnerzy są przenoszeni między restauracjami, oferując wyższe płatności i lepsze warunki pracy.

Dlatego powinieneś najpierw rozważyć rekomendacje, zanim zaczniesz szukać nowych ludzi i zamieścić ofertę pracy online.

W przypadku braku takiej opcji następuje bardziej wyczerpujący proces selekcji. Bez względu na wykształcenie, wiek czy doświadczenie, jakość pracownika będzie widoczna po rozpoczęciu pracy. Dlatego warto mieć co najmniej miesięczny okres próbny, aby mieć pewność, że kandydat będzie odpowiedni dla Twojej restauracji.

1. Na co zwrócić uwagę przy zatrudnianiu kelnera?

Jeśli chodzi o doświadczenie: dobrze jest, gdy kandydat je posiada, ale w restauracji czasami tylko postawa, charakter, chęć do pracy i uczenia się nowych rzeczy oraz świetny kontakt z ludźmi jest tym, czym restauracja i jej goście potrzeba.

Właściwy kandydat musi być silny jako jednostka i solidny w pracy w zespole. Gościnność to pasja, a ludzie muszą ją zrozumieć i zdobyć wykształcenie, zanim zaczną.

Praca jako kelner wygląda na łatwą i większość ludzi uważa, że każdy może wykonać tę pracę.

To prawda, ale bycie profesjonalnym kelnerem i najlepszą obsługę wymaga dużo praktyki, czasu i poświęcenia.

2. Mieć okres próbny dla nowo zatrudnionych kelnerów

W okresie próbnym kierownicy restauracji mogą zobaczyć wszystkie aspekty kandydata. Na przykład:

  • Relacje z gośćmi
  • Jakość świadczonych usług
  • Relacje z kolegami
  • Praca pod presją
  • Wydajność
  • Nastawienie
  • Umiejętności kierownicze

Okres próbny da dobry wgląd w osobę i pomoże menedżerom i właścicielom restauracji zdecydować, czy powinni zaproponować kandydatowi długoterminowy kontrakt, czy też poszukać innej osoby.

3. Sprawdź referencje od poprzednich pracodawców

Jeśli chodzi o zalecenia, referencje odgrywają ważną rolę. Jeżeli poszukuje się doświadczonych kandydatów, to należy rozważyć skontaktowanie się z poprzednimi pracodawcami i uzyskanie informacji o kandydacie.

To doskonały sposób, aby upewnić się, że kandydat jest zdolny.

4. Zrozum swoje wymagania

Ilustracja listy kontrolnej

Publikując ofertę pracy online, pracodawcy powinni podać jak najwięcej szczegółów dotyczących swojej oferty i wymagań. Dzieje się tak, ponieważ zawęzi kandydatów i będzie oczekiwał tylko „właściwych” kandydatów do procesu selekcji. Zaoszczędzi to dużo czasu na rozmowy kwalifikacyjne, ponieważ kandydaci od początku będą wiedzieć, czy oferta jest dla nich odpowiednia, czy są w stanie sprostać standardom restauracji.

Nowi pracownicy mogą popełniać błędy podczas zapoznawania się ze standardami i wymaganiami restauracji. Mimo to należy ich oceniać, udzielać informacji zwrotnych, zwracać uwagę na poziom zaangażowania i cały czas ich szkolić.

Błędy są dopuszczalne, ale poświęcenie i zaangażowanie pokazują, że kandydat jest gotowy do wzięcia odpowiedzialności. Każdy nowy członek personelu powinien zostać przedstawiony i powitany przez cały zespół oraz wspierany podczas procesu oceny.

5. Szukaj tych cech podczas zatrudniania

Ogólne cechy, które powinni mieć kelnerzy to:

  1. Wygląd
  2. Punktualność
  3. Dbałość o szczegóły
  4. Maniery
  5. Nastawienie
  6. Życzliwość
  7. Przestrzeganie
  8. Życzliwość
  9. Produktywność (szybkie podejmowanie decyzji)
  10. Cierpliwość
  11. Dobra pamięć i koncentracja
  12. Dobra praca zespołowa

Możesz przetestować kandydatów w niektórych sytuacjach, które mogą się zdarzyć w restauracji, aby zobaczyć, jak sobie z tym poradzą - to doskonały sposób, aby zobaczyć, jak szybko myślą i jakie są ich umiejętności przywódcze.

Jednak branża hotelarska to wciąż kilka branż, które wymagają osobistego podejścia i zaangażowanych osób. Nie można tego zrobić online ani z domu, tak jak w przypadku innych prac, więc część praktyczna (okres próbny) jest kluczem w procesie selekcji.

Rozmowa kwalifikacyjna może dać ci podstawowe pojęcie o kandydacie, ale tak naprawdę liczy się wydajność pracy.

6. Pierwsze wrażenie jest ważne

Prowadząc rozmowy kwalifikacyjne, zwróć uwagę na pierwsze wrażenie, jakie będziesz mieć od pierwszej chwili, gdy kandydat wejdzie. Takie wrażenie będą mieć klienci, gdy kelner zbliży się do ich stolika.

Pozwól kandydatom przedstawić się i zwróć uwagę na ich postawę i mowę ciała.

Sprawdź, czy kandydat zapewnia ci kontakt wzrokowy, ponieważ okazuje on życzliwość i uznanie dla gościa. Praca w restauracji wymaga kogoś, kto jest swobodny w komunikacji i ma przyjazne nastawienie.

7. Pytania, które powinieneś zadać podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Formalna rozmowa kwalifikacyjna

Praca w restauracji czasami może być odprężająca i spokojna, ale czasami może sprawić kelnerowi trudności i stres. Dlatego powinieneś odpowiednio dostosować swój wywiad.

Najpierw zadawaj proste pytania, które odprężą kandydatów; niektóre osobiste rzeczy, takie jak ich ulubiony film lub miejsce, w którym lubią podróżować. Daj im przestrzeń do zaprezentowania się w jak najlepszym świetle i zobacz, jak zachowują się, gdy mówią o rzeczach, które lubią.

Z drugiej strony, daj im jakąś presję, wprowadzając pytania, które mogą nie być tematem, o którym w tej chwili rozmawiasz. Zobacz, jak reagują, gdy zmienia się nastrój i jakie są zręczne.

Zadawaj im hipotetyczne pytania i pozwól im wyobrazić sobie sytuacje, które mogą się wydarzyć podczas pracy w restauracji i jak by je rozwiązali.

Jak właściwie zarządzać kelnerami? [Dbaj o zadowolenie i zadowolenie kelnerów]

Po wybraniu kandydatów i utworzeniu zespołu, chodzi o to, aby zbudować najlepszy zespół, jaki możesz mieć i utrzymać go w satysfakcji. Nie chcesz, aby rzucili pracę, ponieważ będzie to strata dla Twojej restauracji. Oto kilka wskazówek, o których należy pamiętać:

1. Szkolenie

Kluczowym elementem sukcesu zespołu i kelnerów jest szkolenie. Menedżerowie muszą dołożyć wszelkich starań, aby wyszkolić swoich pracowników zgodnie z ich standardami. Muszą poświęcić swój czas swoim pracownikom i ich edukować.

Ponadto zespół zarządzający jest odpowiedzialny za zapewnienie komfortowego środowiska pracy wszystkim członkom personelu, udzielając im tylko konstruktywnej krytyki. Ale muszą też prawić im komplementy i pocieszyć ich za doskonałą pracę.

Szkolenie powinno obejmować:

  • Ogólny wygląd pracowników
  • Dobre zachowanie i uprzejmość
  • Znajomość menu i składników każdej pozycji w menu.
  • Degustacja win i znajomość baru, dzięki czemu kelnerzy mogą polecić odpowiednie napoje do każdego posiłku.

Higiena jest niezbędna podczas pracy z jedzeniem i serwowania, dlatego należy przeszkolić w utrzymaniu jej w restauracji i na stanowiskach pracy oraz jak obchodzić się z jedzeniem od kuchni do gości.

Serwery powinny być przeszkolone zgodnie z rodzajem restauracji i stylem serwowania - niezależnie od tego, czy jest to restauracja typu fine dining czy fast-food. Obejmuje to sposób serwowania i nakrycie stołu.

2. Budowanie społeczności

3 pracowników restauracji

Konieczne jest zbudowanie społeczności w Twojej restauracji. Ludzie lubią poczucie przynależności. Pracodawcy lub menedżerowie powinni traktować swoich pracowników w najlepszy możliwy sposób. Powinni zachęcać ich do mówienia, gdy czują się przytłoczeni i do dzielenia się najlepszymi doświadczeniami.

Pracownicy restauracji spędzają wiele godzin swojego życia w pracy, więc środowisko pracy powinno mieć poczucie „drugiej rodziny”.

Podczas pracy z ludźmi w restauracjach często występuje presja, więc dodatkowa presja ze strony pracowników lub kierowników restauracji nie przyniesie dobrych rezultatów.

Kelnerzy powinni mieć poczucie, że dba o nich pracodawca. Możesz to zrobić poprzez:

  • Organizowanie budynków zespołowych
  • Spotkania zbiorowe (imprezy dedykowane pracownikom)
  • Bonusy
  • Zachęcanie pracowników przez cały czas
  • System „Pracownik miesiąca”
  • Kursy (edukacja)

Jeśli jest dodatkowy czas, dobrym wyborem jest dodatkowe szkolenie personelu restauracji. Na przykład lekcje degustacji wina przez profesjonalistę, sesje językowe, innowacje w gastronomii itp.

Co zrobić, gdy kelnerzy popełniają błędy?

Jeśli pracownicy popełniają błędy, powinni zostać lepiej przeszkoleni. Cierpliwość odgrywa kluczową rolę podczas pracy w grupie, w której obecna jest praca zespołowa. Zwykle złe środowisko pracy i niezadowoleni pracownicy są skutkiem kiepskiego zarządzania restauracją.

Ale jeśli pracownicy są dobrze traktowani, w zamian masz ludzi, którzy są godni zaufania i szanują poświęconą im opiekę i czas. W zespole, w którym relacje opierają się na szacunku, przez większość czasu wszystko działa.

3. Warunki pracy

Dobre warunki pracy i zdrowe środowisko pracy tworzą:

  • Satysfakcjonujące pensje
  • Wsparcie emocjonalne
  • Naprawiono zmiany
  • Dopłaty za dodatkowe godziny pracy
  • Dobre zarządzanie godzinami pracy poprzez zapewnienie przestrzeni między nimi na odpoczynek.

Zapracowani kelnerzy nie będą mieli dobrego występu. Ważna jest również dobra jakość posiłków. Zwykle w restauracjach pracownicy są karmieni resztkami z powodu dużego odsetka marnowanej żywności. Może to wpłynąć na budżet, ale w porozumieniu z szefami kuchni można przygotować zdrowe posiłki dla pracowników.

Innym sposobem na zachęcenie kelnerów lub serwerów do konsekwentnej „walki” o najlepszą wydajność jest posiadanie systemu oceniania.

Zwykle dokonuje się tego poprzez wybranie „pracownika miesiąca”.

Nagroda może być przyznana w postaci wakacji lub premii pieniężnej. Nie będzie to dużo kosztować restaurację, ale okaże uznanie pracownikom i zachęci ich do świadczenia jeszcze lepszej obsługi w przyszłości.

Hierarchia wśród personelu obsługującego w restauracji może być dobra, aby każdy kelner mógł spodziewać się awansu na wyższe poziomy po miesiącach lub latach spędzonych w restauracji.

4. Napiwki

Napiwki dla kelnerów

Praca jako kelner może być trudna i stresująca, ponieważ powinieneś być bardzo skoncentrowany na dostarczaniu najwyższej jakości usług. Czasami jest to również praca fizyczna (noszenie i przenoszenie rzeczy). Jednak może to być satysfakcjonująca praca: ponieważ kelnerzy mogą czasami mieć więcej napiwków niż rzeczywista pensja.

Im lepsze wyniki oferują kelnerzy, tym więcej napiwków otrzymują.

W przypadku metod napiwków najlepiej nie angażować się restauratorów lub menadżerów. Powinni być włączani tylko w przypadku sporu między pracownikami. To od układu zbiorowego zależy, czy chcą dzielić się wskazówkami, czy nie.

Wszystkie opcje dotyczące „zasad” napiwków mają swoje wady i zalety. Dzielenie się wskazówkami restauracyjnymi między personelem jest dobrym pomysłem, ponieważ w takim przypadku napiwki dostaje każdy - gospodarz, szefowie kuchni, przełożony, osoby, które nie mają bezpośredniego kontaktu z pieniędzmi, nie tylko kelnerzy.

Istnieje jednak problem polegający na tym, że niewielu kelnerów może dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić najlepszą jakość usług. W przeciwieństwie do tego, inni koledzy świadczą przeciętną obsługę i i tak kończą z pieniędzmi zarobionymi przez wysokiej jakości kelnerów.

Ze względu na wieloletnie doświadczenie i różne scenariusze najlepszą możliwą opcją dawania napiwków jest umożliwienie pracownikom dzielenia się wskazówkami. Mogą jednak zatrzymać napiwki dla siebie, jeśli gość wyraźnie przekaże je danemu kelnerowi ze względu na ich znakomitą obsługę.

5. Bonusy

Doskonałym sposobem na zadowolenie pracowników są premie . Jak dotąd rozumiemy, że kelnerzy otrzymują dobre pieniądze w postaci pensji i napiwków.

Masz wspaniałych kelnerów; musisz starać się, aby pracowali dla Twojej restauracji. Poświęciłeś czas na edukację tych ludzi, a każdy zagubiony kelner to znacząca strata dla restauracji. Dlatego tak ważne są premie.

Zgodnie ze średnią sprzedażą w danym sezonie, menedżerowie restauracji powinni mieć miesięczne cele dotyczące sprzedaży wewnątrz restauracji.

Jeśli te cele zostaną osiągnięte, a powyżej pojawi się dodatkowy zysk, należy go podzielić między pracowników w zespole. Możesz też przyznać bonusy, oceniając wyniki poszczególnych kelnerów. Na przykład „pracownik miesiąca” otrzymuje premię.

Rozwijaj swój biznes spożywczy dzięki Waiterio POS

Dołącz do 40 000 restauracji korzystających z systemu punktów sprzedaży kelnerskiej

The online ordering has been the perfect tool, especially with the ongoing COVID-19 pandemic as customers choose to limit face to face interaction. We have grown food delivery by over 112% which is solely due to the use of the free online ordering website.

- Matthew Johnson (Owner of MrBreakFastJa, Jamaica)

Darmowe pobieranie

Ostatnie Artykuły